W ramach wstępu

Szkolenia to w obecnych czasach jedna z najpopularniejszych form zdobywania wiedzy. Nie rzadko słyszymy: „Zrobię sobie szkolenie i będę mogła zajmować się tym co naprawdę lubię” „Pójdę na kurs, który pomoże mi w znalezieniu wymarzonej pracy”. Dlatego niniejszy wpis został poświęcony bardzo aktualnemu tematowi jakim są szkolenia oraz jakie wnoszą korzyści dla osoby indywidualnej oraz dla firm.

Zacznijmy od początku – szkolenia mają na celu wzbogacić Cię o nową wiedzę, zaktualizować  lub uzupełnić posiadaną już wiedzę, a także podnieść Twoje kwalifikacje. Szkolenia to przede wszystkim szybka forma edukacji – edukacji, dzięki której możesz samodzielnie kierować swoją karierą i dokonywać zmian w życiu zawodowym. Dla osoby poszukującej pracy szkolenia to okazja do stania się bardziej atrakcyjnym w oczach potencjalnych pracodawców. Osoby zatrudnione na pełen etat ze względu na różne działania ekonomiczne firmy mogą nagle stracić pozornie pewne miejsce pracy. Osoba taka staje na nowo przed znalezieniem pracy. Dlatego tak ważne jest aby szkolić się nieustannie – pomoże to lepiej odnaleźć się na rynku pracy w przypadku redukcji etatów a być może zdecyduje, że zwolniona zostanie inna osoba a nie Ty.

Szkolenia to inwestycja w rozwój! Inwestycja w nas samych jest o tyle dobra, że tego nikt nam nie zabierze. Dzięki szkoleniom możemy odświeżać zdobytą wcześniej wiedzę, która jak udowodnili specjaliści od dziedzin rozwojowych ulega przedawnieniu już po dwóch latach. Osoby, które same z siebie decydują się na odbycie szkolenia mogą wybrać dziedzinę niekoniecznie związaną z ich wykonywaną pracą zawodową. Warto wybierać szkolenia, które pozwalają nam rozwinąć nasze pasje, zainteresowania, a także otworzyć się na nowe horyzonty rozwojowe.

Szkolenia to okazja do spotkania wielu ciekawych ludzi, nawiązania nowych kontaktów biznesowych a także do wymiany doświadczeń i poglądów ludzi z tej samej lub innej branży. Uczestnictwo w szkoleniu pozawala spojrzeć na temat z nowej perspektywy. Może się wydawać, że szkolenia to przecież ta sama wiedza jaką możemy znaleźć w książkach. Jednak na szkoleniach mamy dostęp do wiedzy praktycznej, opartej na doświadczeniu i wiedzy zarówno trenera jak i pozostałych uczestników szkolenia. Dzięki temu możemy otrzymać konstruktywny feedback, który pozwoli lepiej zrozumieć nurtujące nas zagadnienia i uniknąć popełnianych wcześniej błędów. Jak już wcześniej zostało wspomniane szkolenia pozwalają nam być na bieżąco z wieloma kwestiami ze względu na dynamicznie rozwijający się rynek, różnego rodzaju odkrycia oraz trendy i wyzwania jakie narzuca otoczenie.

Co ze szkoleniami w przedsiębiorstwach?

Pomimo, że wiele firm korzysta regularnie ze szkoleń, dla wielu przedsiębiorców i pracowników jest to zbędna konieczność i niepotrzebny wydatek. Dzieje się tak, ponieważ firmy bardzo często nie mogą sobie pozwolić na szkolenia ze względów finansowych jak również w związku z obawą, że pracownik może okazać się nielojalny i przejść do konkurencji. Pracownik, który jest wysyłany na szkolenia czuje się dużo bardziej doceniony i zaangażowany w sprawy firmy. Wyszkolona kadra to potencjał każdego dobrze prosperującego przedsiębiorstwa. Nie ma zatem wątpliwości, że lepiej jest inwestować w obecnych i sprawdzonych pracowników – zwiększając tym samym ich możliwości, niż zatrudniać i wdrażać nowych ludzi. Poza korzyściami ekonomicznymi należy wspomnieć o integracji pracowników, która pozwala przełamywać lody i zwiększa poczucie, że gramy do jednej bramki.

Jakie szkolenia warto robić?

Pomimo, że szkolenia to szybka i ogólnodostępna forma nie należy robić „szkoleń dla szkoleń” czy „szkoleń dla zdobycia tzw. papierka”. Headhunterzy nie patrzą przychylnie na stosy certyfikatów. Ważne aby szkolenia robić z głową i wybierać takie, które mogą się nam przydać, a przy okazji pozwolić wyróżnić się z tłumu. Organizując szkolenia w firmach należy wcześniej dokładnie przeanalizować potrzeby szkoleniowe swojej kadry. Należy więc wybierać szkolenia, które pozwolą wzmocnić słabsze obszary kompetencji i poszerzyć wiedzę z przydatnego zakresu.

Podsumowanie korzyści wynikających ze szkoleń:

 • zdobywanie nowej wiedzy,
 • uaktualnienie i odświeżenie zdobytej wcześniej wiedzy,
 • zwiększenie poczucia własnej wartości,
 • poznanie wielu ciekawych ludzi i nawiązanie kontaktów biznesowych,
 • wymiana doświadczeń i poglądów,
 • większa otwartość i gotowość na przyszłe zmiany zawodowe,
 • docenienie ze strony szefa i możliwość awansu,
 • posiadanie aktualnej wiedzy,
 • szybka i wygodna forma zdobywania wiedzy,
 • zaangażowana i zmotywowana kadra pracownicza,
 • lepsza pozycja na rynku zawodowym,
 • wyszkolona i kompetentna kadra,
 • zwiększenie efektywności pracowników.

Jak widać można by wymieniać niezliczone korzyści jakie generuje udział w szkoleniach. Będąc obiektywnym należy podkreślić, że szkolenia mają też swoje ograniczenia ze względu na finanse, czas poświęcony na organizację, jak również ze względu na obawę utraty pracowników, w których inwestujemy. Jednak sądzę, że korzyści zdecydowanie przewyższają zaangażowanie i trud jakie trzeba włożyć w związku z organizacją szkolenia.

Podsumowując temat należy podkreślić że, decyzja należy do Ciebie niezależnie czy jesteś właścicielem firmy, pracownikiem czy poszukującym pracy a może nawet mamą na pełnym etacie.

Szkolenia to dopiero początek – od Ciebie zależy ile zabierzesz dla siebie z ze szkolenia i jak wykorzystasz zdobytą wiedzę. W sumie bardzo ciekawa perspektywa…

Życzę owocnych szkoleń

– Monika Rudzińska –

Podziel się