Masz wystąpić publicznie albo powiedzieć coś na forum grupy i serce wali Ci jak młotem, a milion myśli paraliżuje Twoje całe ciało i nie jesteś w stanie nic powiedzieć…

Dlaczego tak się dzieje?

Stres, który towarzyszy wystąpieniom publicznym nie jest niczym nadzwyczajnym i wielu z nas miało z nim do czynienia. Wszyscy znamy temat jednak strach jest tak przepotężny, że potrafi zrujnować naszą postawę podczas wystąpień publicznych. Dlaczego tak się dzieje? Stresujemy się przede wszystkim dlatego, że wiemy, że jesteśmy narażeni na ocenę innych osób. Stres jest obecny ponieważ boimy się, że czegoś zapomnimy albo ktoś zada nam pytanie, na które nie będziemy w stanie odpowiedzieć. Jest wiele technik i zasad, dzięki którym można czuć się pewniej podczas wystąpień i uniknąć tremy.

Należy podkreślić, że umiejętność wystąpień publicznych rzadko jest umiejętnością, którą posiadamy od urodzenia. Zdarzają się urodzeni mówcy, tak – można im tego śmiało pozazdrościć! Jednak umiejętność wystąpień publicznych jest kompetencją do wyćwiczenia. Należy podkreślić, że powiedzenie trening czyni mistrza jest tutaj najbardziej trafnym określeniem.

Można się oswoić z wystąpieniami publicznym właśnie poprzez częstotliwość wystąpień. Każde kolejne wystąpienie będzie dla nas łatwiejsze, a z czasem nie będzie to dla nas kłopotem. Właśnie… ale od czego zacząć, żeby znaleźć się na takim etapie?

Co nas nie zabije to nas wzmocni – nie daj się pokonać własnym słabościom. Próbuj występować! Stres, który Ci towarzyszy (choć może tego nie wiesz) jest mobilizujący dla Twojego organizmu, chyba że mdlejesz na sam widok publiczności, wtedy należy poważnie podejść do tematu. Oznacza to, że stres jest zdecydowanie za duży i może mieć niekorzystny wpływ na Twoje zdrowie.

Co możesz zrobić?

Jeśli jednak udało Ci się wystąpić ale wiesz, że Cię to wiele kosztowało możesz poszukać wsparcia jeśli chcesz się rozwijać w tej kwestii. Wiedza na temat technik i zasad dotyczących wystąpień publicznych jest dostępna m.in. w Internecie, w wielu mądrych książkach i poradnikach. Wiedza zdobyta podczas studiowania tematyki wystąpień publicznych wyposaży Cię w rady jak przemawiać przed publicznością. Natomiast nie sztuką jest wiedzieć, trzeba jeszcze umieć tę wiedzę stosować w praktyce. Dla połączenia wiedzy i praktyki możesz zapisać się na szkolenie lub warsztat. Szkolenie z wystąpień publicznych to doskonała okazja do ponownego zagłębienia się w temat wystąpień publicznych ale przede wszystkim okazja do poznania i przećwiczenia w praktyce poznanych technik. Prowadzący oraz uczestnicy szkolenia powiedzą Ci co robisz dobrze, a nad którymi obszarami musisz popracować, żeby dobrze wypaść podczas wystąpień na forum.

Jak już dobrze wiesz, nie jesteś sam. Strach przed wystąpieniami publicznymi ogarnia większość z nas i jest porównywany do strachu jaki towarzyszy nam przed chorobą czy śmiercią. Ciekawostką jest, że wielcy i sławni jak Warren Buffett, Winston Churchill czy Rowan Atkinson też borykali się z tym problemem.

Jak sobie radzić ze stresem towarzyszącym podczas wystąpień publicznych?

Już niebawem wrócimy do Was z kilkoma cennymi wskazówkami : )

Do zobaczenia wkrótce!

Podziel się